• svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
  • svg
thumb

دفتر مرکزی تهران

تهران انتهای خالد اسلامبولی نبش کوچه سی و هفتم وزراء شماره ۱۶۵ طبقه سوم

درخواست مشاوره

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با ما

021-88870641-3

ساعت کاری

  • شنبه تا چهارشنبه8 الی 16:30

پس انداز بهتر است یا سرمایه گذاری؟

نویسنده : admin دسته بندی : مقالات

اولین قدم در راه یک سرمایه‌گذاری موفق این است که با مفهوم سرمایه‌گذاری و پس‌انداز آشنا شویم و تفاوت و شباهت آن‌ها را بدانیم. در ادامه میزان پول خود را مشخص و بهترین بازار را شناسایی کنیم. حال اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که می‌خواهند بدانند پس انداز بهتر است یا سرمایه‌گذاری؟ ما در این مقاله به طور مفصل به این موضوع پرداخته‌ایم.

پس انداز چیست؟

پس انداز به ذخیره کردن پول، ملک، غذا یا هر چیز دیگر که در زندگی لازم است، گفته می‌شود. در تعریف عامیانه می‌توان گفت که پس انداز به مبلغ پولی گفته می‌شود که بعد از هزینه‌های ضروری باقی می‌ماند. پس انداز را می‌‍توان سرمایه‌گذاری کرد یا با آن کالا خرید. در تعریفی دیگر و به طور کلی پس انداز به پول مازاد در زندگی اطلاق می‌شود.
پس انداز کردن برای اولین بار از کشور انگلستان آغاز شد و با صنعتی شدن کشورهای اروپایی پس انداز کردن بسیار رواج پیدا کرد. اقتصاددانان با تشویق مردم به پس‌انداز نقش پر رنگی در این رویداد داشتند. گفتنی است که پس انداز در شرایط تورم بسیار دشوار است. در این شرایط تنها کسانی می‌توانند پس‌انداز کنند که در زندگی با احتیاط پول خرج کنند؛ تا در این میان مبلغی را پس انداز کنند.

پس انداز یا سرمایه گذاری

ممکن است با شنیدن پول به این فکر کنید که پس انداز بهتر است یا سرمایه‌گذاری؟ ما در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد. با شنیدن اسم پس انداز اکثر مردم ایران به یاد بانک‌ها می افتند. در حقیقت بانک برای مردم ما یادآور پس‌انداز است در صورتی است که در کشورهای دیگر بانک جزو گزینه‌های آخر محسوب می‌شود.
امروزه شاهد این هستیم که افراد پول را پس انداز می‌کنند اما به درستی از آن استفاده نمی‌کنند و علاوه بر این که پس انداز برایشان فایده ندارد به نوعی باعث ضرر آن‌ها می‌شود. دلایلی برای پس انداز پول وجود دارد که در ادامه به این دلایل می‌پردازیم.

 

۱- آمادگی برای حوادث ناگهانی
۲- رسیدن به هدف‌های خود
۳- سرمایه‌گذاری
۴- ارتقای زندگی
۵- و …

 

در آغاز مردم پس انداز خود را نزد بانک‌ها نگه می‌داشتند و پس از آن روش‌های دیگری به وجود آمد و رواج پیدا کرد. مردم با اعتماد کردن به بانک‌ها و خدماتی که به آ‌ن‌ها ارائه می‌داد باعث گسترش بانک‌ها شدند. ممکن است این سوال پیش بیاید که پس انداز خوب است یا خیر؟
پس انداز در کشورهای پیشرفته نتیجه‌بخش است اما در کشورهای در حال توسعه یا سایر کشور ها نتیجه‌بخش نیست. در ادامه این مقاله قصد داریم تا چند مورد از راه‌های پس انداز را برای شما ذکر کنیم به طور مثال:

 

۱- از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید.
۲- خواسته و اهداف خودتان را اولویت‌بندی کنید.
۳- محصولات با تخفیف خریداری کنید.
۴- برای مکان‌های تفریحی از تور استفاده کنید.
۵- اجناس ارزان قیمت خریداری کنید.
۶- محصولات غیر ضروری را نخرید.
۷- کالاهایی که یکبار به آن نیاز دارید را اجاره کنید.

 

یکی دیگر از راه‌های پس انداز در ایران سپرده‌گذاری است. سپرده‌گذاری به وجهی گفته می‌شود که اشخاص حقیقی یا حقوقی به بانک یا موسسات می‌سپارند و در قبال آن سود دریافت می‌کنند. سپرده‌گذاری انواع مختلفی دارد که در زیر نام برده می‌شود.

 

۱- حساب جاری
۲- حساب قرض‌الحسنه
۳- حساب پس انداز
۴- حساب کوتاه مدت
۵- حساب بلند مدت

سرمایه‌گذاری چیست؟

سرمایه‌گذاری به معنی تخصیص دادن مبلغی پول برای کارهای آینده است. به طور کلی می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری مبلغی است که برای خرید یا انجام کاری در نظر گرفته می‌شود. در حقیقت با سرمایه‌گذاری کردن منافعی را برای آینده خود ذخیره می‌کنید. زمانی هست که مبلغ پول مازادی دارید و با آن یک کالا خریداری می‌کنید و بعد از گذشت مدتی شاهد افزایش قیمت آن کالا هستید و حال می‌خواهید آن را بفروشید تا به عنوان سرمایه‌گذاری کوچکی از آن بهره ببرید. اما همیشه به این صورت نیست و ممکن است برعکس این قضیه باشد و ضرر کنید.
برای سرمایه‌گذاری بهتر است راه و روش این کار را بدانیم تا دچار ضررهای احتمالی نشویم و بتوانیم در زمان کوتاهی به سود برسیم. در ابتدا معنی لغوی این واژه را گفتیم اما این لغت در علم اقتصاد به معنای دارایی سهامی است که روز به روز بر ارزشش افزوده یا کاسته می‌شود. سرمایه‌گذاری در هر زمینه‌ای ممکن است صورت بگیرد و از رایج‌ترین این سرمایه‌گذاری‌ها می‌توان به خرید کالا، اوراق قرضه، مسکن، خودرو، بانک، خرید املاک در خارج از کشور، طلا، سکه، بورس و غیره اشاره کرد.
اگر سرمایه گذاری بدون تحلیل باشد می‌تواند ضرر آفرین باشد. باید توجه کرد که بین سفته و سرمایه‌گذاری تفاوت کمی وجود دارد. در ادامه قرار است به طور دقیق به انواع سرمایه‌گذاری بپردازیم.

 

۱- بورس
۲- طلا، سکه و بازار این دو
۳- خرید کالای فیزیکی
۴- سهام اوراق بهادار
۵- صندوق‌های سرمایه‌گذاری
۶- ارزهای دیجیتال
۷- و …

 

اخیرا شاهد رشد چشمگیر سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال بودیم که این روش سرمایه‌گذاری هم اگر بدون اطلاعات و دانش باشد ممکن است ضرر آفرین باشد. از ویژگی‌های بارز این نوع سرمایه‌گذاری می‌توان به عدم محدودیت‌های زمانی و مکانی، غیر متمرکز بودن، عدم دخالت دولت و کشور، کارمزد کم، سرعت بالا، سودآوری زیاد اشاره کرد.
بهتر است به این نکته توجه کنید که هر سرمایه‌گذاری دارای ریسک کم یا زیاد است. پس بهتر است همه جوانب سرمایه‌گذاری را در نظر بگیرید و سپس اقدام کنید. شاید این سوال پیش بیاید که آیا می‌شود با پول کم هم سرمایه‌گذاری کرد یا خیر؟ بله می‌شود با پول کم هم سرمایه‌گذاری را آغاز کرد اما نمی‌شود انتظار داشت که به پول زیادی هم دست یافت.

تفاوت پس انداز و سرمایه‌گذاری

ممکن است در نظر بعضی از افراد میان پس انداز و سرمایه‌گذاری تفاوتی نباشد و هر دو را یکی بدانند، اما این گونه نیست. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای یا اقتصاددانان به وضوح می‌توانند تفاوت این دو را درک کنند. هر چند که این دو شباهت‌هایی نیز با هم دارند اما یکی نیستند. زمانی که تفاوت میان این دو را بدانید می‌توانید به سود و ضرر خود پی ببرید. پی بردن به این تفاوت، کار سخت و تا حدودی دشوار است اما می‌شود با مطالعه و کسب دانش به آن پی برد.

شباهت پس انداز و سرمایه‌گذاری

در این جا می‌خواهیم به شباهت پس انداز و سرمایه‌گذاری بپردازیم. این دو از این لحاظ به هم شبیه هستن که در هر دو اقدام به ذخیره کردن کالا یا پول می‌کنیم اما باید توجه کرد که اگر در جای نادرست پس انداز یا سرمایه‌گذاری شود نه تنها پول سود نمی‌کند بلکه ممکن است پول از بین برود یا دچار ضرر شوید.
یکی از راهکارهای سرمایه‌گذاری که اخیرا بسیار مورد استقبال قرار گرفته است سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها روشی نسبتا امن و پرسود در سرمایه‌گذاری هستند. چرا که یک تیم متخصص در پشت پرده این سرمایه‌گذاری قرار دارند و با توجه به دانش و تحلیل خود سهام بازار سرمایه را خرید و فروش می‌کنند. ضمن این که صندوق‌ها انواع مختلفی دارند و بنا به شخصیت و روحیه سرمایه‌گذار، سبدی متنوع از دارایی‌های مختلف را برای او تشکیل می‌دهند. به عنوان مثال فردی که دارای روحیه ریسک‌پذیری کم است می‌تواند در صندوق های درآمد ثابت سرمایه‌گذاری کند که دارایی متشکل آن اوراق با درآمد ثابت است. یکی از پربازده‌ترین این صندوق‌ها، صندوق همای آگاه است. این صندوق‌ با توجه به تجربه، تخصص و اعتبار برند آگاه توانسته در رتبه اول بازدهی در میان تمامی صندوق‌های درآمد ثابت قرار بگیرد.

درج نظر